Hegesztés automatizálás
A XXI. században társadalmunk igényei egyre magasabb szintű gyártási kultúrát hívnak életre. Nem csak a gyártott termékek minőségével kapcsolatban egyre magasabbak az elvárások, de azok élettartamával, megbízhatóságával szemben is. Mindeközben szeretnénk a termékekhez azonnal és olcsóbban hozzájutni. A gyártónak a mindenkori elvárásokat figyelembe véve kell megtalálnia a termék előállításához szükséges legoptimálisabb megoldást.
Az automatizálás nemcsak a fenntartható minőség szempontjából fontos, hanem a napjainkban egyre intenzívebben jelentkező szakemberhiány problémáját is enyhítheti.
Az automatizálás révén elérhető nagyobb termelési sebesség mellett bizonyos esetekben fontosabb a minőség és a termelés folyamatosságának biztosítása.
A gyártás automatizálásnak több különböző szintje van. A kézi hegesztésnél használatos félautomata berendezések - pl. a 135-ös jelű MIG-MAG eljárás - már lényegesen hatékonyabban működnek, mint a 111-es jelű bevontelektródás kézi ívhegesztés.
Amennyiben termelésünket gépesíteni szeretnénk, különböző irányokba indulhatunk el.
1. Fedettívű hegesztés leolvasztási teljesítménye lényegesen nagyobb, mint a MIG/MAG hegesztésnek. Alkalmazni PA,PB pozícióban egyszerű, tábla lemezek-, tartályok gyártására kiválóan alkalmas.
2. Hegesztő traktor esetén a hegesztés hasonlóan a fedettívű eljáráshoz félautomata rendszer. A hegesztőtraktor végzi az egyenletes hegesztési sebesség előtoló mozgását. A varratkövetést viszont általában a gépkezelőnek kell megoldania.
Ezzel az automatizálási megoldással a kézi hegesztési sebesség 3-4x –e könnyedén elérhető.
Hasonló a körhegesztő automaták esete is, amikor vagy egy forgatóba fogjuk a forgásszimmetrikus munkadarabot, vagy a csőszerű alkatrészre helyezünk egy kör alakú pályát, amin a hegesztőtraktor halad.
Lorch trac RL
Lorch trac RL Perf.
forgató
3. Hegesztő automaták, fedettívü hegesztőgép
Forgásszimmetrikus alkatrészek esetén pl.: csövek, hengerek felrakóhegesztésére alkalmazható ez a berendezések, hosszvarat készítésére alkalmas automaták
4. Hegesztőrobot
2018-19-ben egyre nagyobb hangsúlyt kap robotizálás esetén az a kérdés, hogy ipari robot, vagy kollaboratív robotot válasszunk-e? Mindkettő ipari robot, csak a nagymértékben eltérnek egymástól. Mindkettő esetében az állandó minőség reprodukálása az alap elvárás. Míg a hagyományos ipari robotok a robosztus kivitelük mellett, nagy teherbírású, nagy gyorsulásokra alkalmas csapágyazásokkal és szervómotorokkal vannak szerelve, a kollaboratív motorok kisebb gyorsulásokra lettek méretezve.
A két robot ugyanazokat a feladatokat képes ellátni, ennek ellenére mégis más a felhasználási területük.
Az hagyományos ipari robotot nagy szériáknál érdemes alkalmazni, mint pl.: autoipar esetén.
Ahol a minőség mellett a darabszám és a sebesség is nagyon fontos meghatározó. Ezek a robotok 3 műszakban nagy sebességgel és gyorsulásokkal mozognak, végzik a feladataikat.
Ritkán történik készülék-, és munkadarabcsere.
cobot
cobot
cobot
A kollaboratív robotok kis szériákra lettek kifejlesztve. olyan esetben előnyösek, ahol a robot kezelését értő szakember – hegesztő gépkezelővel együtt dolgozva végzik a feladatot. A monoton, füstképződéssel, erős ívfénnyel járó hegesztést a robot végzi, míg a darabcserét a gépkezelő. A kis szériákra tervezték, tehát könnyű vele az átállás, könnyű az újraprogramozás.
A két robot”cella” nagyban eltér a biztonsági követelmnyekben. Míg a hagyományos robotok esetében szükséges a biztonsági kerítés, fénykapu, területszkenner alkalmazása, addig a kollaboratív robot esetén ezek a beépített erő és nyomatékszenzorok révén egyáltalán nem szükségesek.
Természetesen az ívfény és a hő ellen ugyanúgy védekezni kell!
Mindkét robot esetében meg kell a robotpályát, tehát a mozgáskinematikát terveznünk és e mellett a hegesztési paraméterek sem elhanyagolhatók.
Az ipari robotok esetében azok programozása nagyon nagy gyakorlatot és tárgyi, programozói tudást igényel. A programozás általában hossza ideig tart a teach-paden és laptopon.
A kollaboratív robotok esetében a programozás nagyon hamar elsajátítható és a robot grafikus érintőképernyős kezelőjén történik. Lényegesen egyszerűbb feladatat, mint az ipari robot programozása.
Hagyományos ipari-, és kollaboratív robotok esetén is segítségünkre lehet olyan mérnöki szimulációs szoftver, mellyel a robot kinematikát off-line 3D szimulációval elkészíthetjük és ezt a kész mozgást töltjük a robotra. Ezzel a robot programozása lényegesen leegyszerüsödik.
Az egyszerűsítés a hagyományos robotok esetében nagy segítség, mert töredék idő alatt készíthető el szimulációval egy mozgás, mint a roboton.
ipari robot
ipari robot
A Rechnen Hegesztőház Kft. alkalmazástechnikusaival azt a célt tűzte ki maga elé, hogy meglévő és leendő ügyfeleinél a hegesztés automatizálás helyes iránymegválasztásától, a telepítésen, betanuláson keresztül a termék hegesztés technológiájáig segítséget nyújtson.
Egy hegesztés automatizálási feladat sokszor egyszerűbbnek néz ki, mint valójában gondolnánk.
Első lépésként meg kell terveznünk a hegesztőcellát oly módon, hogy az logisztikailag és technológiailag is megfeleljen.
Ezután jön a készülék készítés, átalakítás. A legtöbb esetben a termékek készülékezése, helyes készülékezése okozza a legnagyobb feladatot. hiszen egy készüléket meg kell tudni tervezni. Nemcsak legyártani kell benne tudni a terméket, hanem utána abból eltávolítani, újat belehelyezni. Ez egy komoly szakirány a gépészmérnöki világban.
És nem utolsó sorban alapul vettem a reprodukálható előgyártmányt. Ugyanis a robot az nem ember. Akármennyire is intelligensé tesszük, sosem lesz képes oly módon lekövetni a feladatot, mint egy hegesztő. Tehát minden előgyártmánynak azonosnak kell lennie!
Ha a fent leírtak alapján nem szegtük kedvét a hegesztés automatizálástól, robotizálástól, akkor az alábbi ürlapot kitöltve vegye fel velünk a kapcsolatot és kollégánk egy személyes találkozón folytatja Önnel a feladat megoldását.
Munkatársunk hamarosan felveszi Önnel a kapcsolatot és személyre szabott tájékoztatással és tanácsadással segíti Önt a hegesztési feladat automatizálásában!